Sławomir Sobótka

Jestem trenerem i konsultantem w firmie Bottega IT Solutions, specjalizuję się w technologiach Java EE.
W codziennej pracy integruję Domain Driven Design, wzorce, style architektoniczne, zwinne procesy wytwórcze i zdrowy rozsądek. Stosuję nadrzędną zasadę: rozpoznać klasę problemu z jaką mamy do czynienia i dobrać do niej odpowiednią klasę narzędzia.
Hobbystycznie interesuję się psychologią pozytywną i kognitywistyką. Lubię myśleć o sobie jako entuzjaście Software Craftsmanship.

Lectures

In Polish C4 - lekkie podejście do dokumentowania architektury

Kim jest architekt? Czasem dostajesz taki tytuł zamiast podwyżki. Czasem jest to powód do dumy a czasem nie. Zastanowimy się od innej strony: czasem bywasz architektem - co powinieneś wiedzieć i umieć? Podejdziemy również coachingowo: co ma w głowie architekt i jak rozumuje i podejmuje decyzje?

Problem jest taki, że są w naszej branży trzy słowa, których nikt nie rozumie: architektura, moduł i komponent.

Podczas prezentacji pokażę:
- jakie są poziomy architektury,
- jak je wizualizować w podejściu C4,
- po co i jakie wprowadzamy ograniczenia na każdym z poziomów,
- dlaczego decoupling przy pomocy zdarzeń, rest, microservices, dto nie działa jeżeli masz coupling semantyczny

Będę lansował nowy buzzword: Connascence 

In Polish PREZENTACJE I WYSTĄPIENIA - JAK NIE TYLKO PRZETRWAĆ ALE I DOBRZE SIĘ BAWIĆ

W życiu każdego programisty lub programistki pojawia się prędzej czy później smutny dzień, gdy dostaje od przełożonego propozycję nie do odrzucenia: zrób prezentację.


Bez względu na to, czy jest to prezentacja funkcjonalności, nad którą pracujemy, szkolenie wewnętrzne z tematu, w jakim się specjalizujemy, lansowanie w społeczności firmy, w której pracujemy, nawracanie niewiernych na nasz ulubiony ezoteryczny język czy framework, to twoje ciało i umysł chętnie wybawią Cię z tej opresji, załatwiając piękną
reakcję psychosomatyczną typu syndrom jelita drażliwego, drgawki czy przejście w tryb prokastynacji.


Podczas prezentacji przedstawię proces przygotowania oraz wzorce i techniki na poziomie merytorycznym oraz mentalnym, dzięki którym poczujesz się pewnie oraz odnajdziesz radość i zabawę w tworzeniu prezentacji.


Zajmiemy się problemami: tremy, prokastynacji, przygotowania wciągającej narracji i unikania efektu "zamulania" w trakcie samego wystąpienia, na który składa się szereg błędów.


Prezentacja jest przeznaczona dla IT Crowd - podejdziemy do problemu z punktu widzenia programisty, który od kilku lat prowadzi prezentacje dla ludzi podobnych do siebie.

img-responsive

You like this speaker?
Share with others!